Garbis Altınoğlu’nun Ardından

Garbis Altınoğlu’nun Ardından

'Bilinçli ölüm, ölümsüzlüktür!

Toprağa verilirken mücadele arkadaşları mezarı başında Ermenice ve Türkçe “Bilinçli ölüm, ölümsüzlüktür!” yazılı bir pankart açtı. Garbis defnedilirken Enternasyonal Marşı okunuyordu.

68 devrimci kuşağı içinde yoğrulmuş ve ileri çıkarak bir hareketin önderlik düzeyine erişmiş, mücadeleci, enternasyonalist, yiğit bir devrimci… 1915 Ermeni Soykırımı’nda ailesinin büyük bir çoğunluğu katliamdan geçirilmiş, geriye kalanlar türlü baskı ve aşağılamaya maruz kalarak Türkiye coğrafyasında yaşamlarını sürdürmüşler.


Bu ağır acıya rağmen Garbis Altınoğlu hiçbir zaman milliyetçi, şoven düşüncelere kapılmadan her zaman enternasyonalist bir devrimci olarak yaşamını ve mücadelesini sürdürdü. Devlet onun devrimci mücadelesine ve kişiliğine yönelik ağır itham ve karalamalarda bulunsa da o bu saldırılar karşında hep dik durmayı başardı. Ve işkencede, hapiste onurlu direnişiyle anlının akıyla dik çıktı. Bunun karşısında gerici sermaye iktidarının kolluk kuvvetleri ve cezaevi yöneticileri bile bu yiğit devrimcinin duruşu karşısında gerçekleri itiraf etmek zorunda kaldı.

Türkiye’ye sığmadı

Türkiye coğrafyasında yürüttüğü politik faaliyet ve mücadelesinden dolayı her zaman devletin hedefi oldu. Ölümle, idamla tehdit edildi, yargılandı. Ama o kesintisiz olarak her zaman devrimci mücadele içinde örgütsel yaşamını sürdürdü. Karşıdevrimin sol harekete yönelik ağır darbelerin ardından Garbis Altınoğlu da ülke topraklarını terk ederek yaşamını yurtdışında sürdürmek zorunda kaldı. Yurtdışında mücadelenin içinde her zaman var oldu. Ülkeye yönelik teorik, politik, örgütsel çalışmalarının yanında uluslararası çeşitli politik parti ve örgütlerle de sürekli ilişki ve dayanışma içinde oldu. Türkiye sol hareketi içinde saygınlığı ve mütevazı kişiliği ile bilinen ve anılan Garbis, aynı şekilde uluslararası çeşitli politik parti ve örgüt yöneticileri tarafından da kişiliği ve düşüncelerinden dolayı saygın bir devrimci ve mütevazı bir insan olarak görüldü ve solun bir değeri olarak kabul edildi.
Son yıllarında, yıllarca içinde yer aldığı ve önderlik ettiği hareketinden koptu ama o her zaman işçi sınıfı davasına bağlı ve proletarya enternasyonalizmine inanan bir Marksist Leninist devrimci olarak yaşamını sürdürdü. Bu süre içinde de düşüncelerini çeşitli platformlarda dile getirdi, yazdı. Onun için devrimcilik bir yaşam biçimi olarak devam etti ve gerçek yaşamında ifadesini buldu.

Örnek bir devrimciydi

Garbis Altınoğlu, her kuşaktan devrimcide olduğu gibi bende de hep saygınlık uyandırdı. Yıllar sonra yurtdışında karşılaşma ve aynı ortamda görüşme ve tartışma imkânım oldu. Devrimci mücadele içinde sorunlar hatalar ve kusurlar her zaman olur. Önemli olan hata ve kusurlar karşısında tutuculaşmadan ilerlemek. Garbis bunu başaranlardan biriydi. Onunla yaşadıkları sorunları tartışma ve konuşma imkânı buldum. Onun o mütevazı kişiliği ve duruşu birçok devrimci gibi beni de etkilemiştir. Onda umudu, değeri ve yüceliği gördüm.
Bir yıl önce aynı devrimci kuşaktan Tahsin Teslim Demir yoldaşı kaybetmiştik. Bir yılın ardından Garbis Altınoğlu’nu sonsuzluğa uğurladık. Türkiye işçi sınıfı değerli bir evladını daha yitirdi. Ama onların mücadelesi boy verip gelişecek ve o topraklarda muzaffer bir devrimle taçlandırılacaktır, mutlaka!

Ölüm adın kalleş olsun

Pek çok haberde “kalp rahatsızlığı” diye de geçti ama durum farklıydı. Garbis Altınoğlu 4 Ekim 2019’da geçirdiği bir beyin kanaması sonucu hastaneye kaldırılmıştı. Günlerce komada kaldı, müdahaleler sonuç vermedi ve 14 Ekim 2019 sabahı beyin ölümü gerçekleşti. Akşam da ebediyen aramızdan ayrıldı. Ölümsüzler kervanına katıldı. Onurlu yaşamı ve mücadelesi örnek olsun.

Ölümsüzlüğe uğurlandı

21 Ekim 2019 Pazartesi saat 12.00’de ailesinin ve Ermeni cemaatinin isteği üzerine Belçika’nın Antwerpen kentindeki bir kilisede yapılan cenaze töreninin ardından saat 13.30’da Zwaantjeslei 101, 2170 Merksem adresinde bulunan mezarlıkta eski mücadele yoldaşları, çeşitli sol örgüt ve partilerden yaklaşık 400 devrimcinin ve dostlarının katılımıyla toprağa verildi. Toprağa verilirken mücadele arkadaşları mezarı başında Ermenice ve Türkçe “Bilinçli ölüm, ölümsüzlüktür!” yazılı bir pankart açtı. Garbis defnedilirken Enternasyonal Marşı okunuyordu.

Ardından Antwerpen ve çevresinde devrimci dostları tarafından bir salonda anma yapıldı. İlk konuşmayı Garbis Altınoğlu’nun eşi yaptı. Güzel ve etkileyici bir konuşmaydı. Ardından kuzeni kısa bir konuşma yaptı. Daha sonra mücadele arkadaşları ve onu tanıyan, birlikte anıları olan devrimciler konuşmalar yaptı. Garbis Altınoğlu devrimci mücadelenin yigit bir neferi ve kararlı bir devrimci olarak ölümsüzlüğe uğurlandı.
Onu devrim ve sosyalizm mücadelemizde yaşatacağız. Anısı önünde saygıyla eğiliyoruz.
İyi ki bu coğrafyada doğdun. Seni unutmayacağız Garbis Yoldaş.

Ali Solmaz
FNV-DAF İşyeri İşçi Temsilcisi
22 Ekim 2019, Eindhoven/ Hollanda